Tropicielu Kultury!

Plac Zabaw Twórczych, to zaproszenie do tropienia sztuki na terenie Łodzi. Znajdziecie tu propozycje na ciekawe i pobudzające wyobraźnię działania, które można wykonać wspólnie z dzieckiem, na przykład podczas spacerów. Prezentowane „Zadania Tropiciela Kultury” zainspirowane zostały dziedzictwem kulturowym Łodzi. Na podstawie warsztatów plenerowych zrealizowanych w trzech wybranych lokalizacjach w naszym mieście – Górna, Olechów, Księży Młyn - pokazujemy, że sztuka może funkcjonować w różnych okolicznościach, także w sytuacjach codziennych. Jesteśmy tropicielami kultury. Dołączcie do nas. Szukajmy razem sztuki w codzienności. Niech ta mapa posłuży Wam jako źródło inspiracji, twórczych wskazówek i przewodnik po „tropach kultury” w Łodzi.

Dedykujemy Rodzicom i Dzieciom


Górna

Zobaczcie jak nam wyszło

I. Zadanie Tropiciela Kultury: Foto-lewitacje

 • Technika: Fotografia
 • Potrzebujecie: Aparat fotograficzny - może być ten w telefonie
 • Działanie: Wymyślajcie pozy, które sprawią, że świat „stanie na głowie”. Jedna osoba siada na krawężniku i przyjmij taką pozę, jakby „podpierała ulicę”. A może inna poza – na przykład ustaw się na tle jednej z willi na Górnej z wyciągniętą ręką i rozprostowaną dłonią. Druga osoba jest fotografem. Niech stanie odpowiednio daleko i ustawi obiektyw w taki sposób, by na zdjęciu wyglądało to tak, jakbyś dźwigał / jakbyś dźwigała budynek. A najlepiej – wymyślcie jakąś własną szaloną foto-lewitację. W ten sposób bawimy się perspektywą, kontekstem, różnymi pozycjami obiektywu.

II. Zadanie Tropiciela Kultury: Życie rzeźby

 • Technika: Malarsko-rysunkowa
 • Potrzebujecie: Papier, nożyczki, flamastry, taśmy klejące
 • Działanie: W Łodzi jest ponad 200 rzeźb plenerowych. Stoją na ulicach, skwerach, w parkach. Wszyscy oglądają je z zewnątrz, ale jakie jest ich życie wewnętrzne? Co one czują? O czym myślą? Najpierw wybierzcie się na spacer z całą rodziną, by obejrzeć lokalne rzeźby - Monika na Skwerze Dubaniewicza, Kochankowie przy Pałacu Ślubów na Pabianickiej, Ślimaki w Parku Reymonta, Łabędzie na Skwerze Kolbego lub na Dąbrowskiego sławnego słonia, który jest zjeżdżalnią. Wybierzcie jeden obiekt i niech każdy z rodziny na swojej kartce narysuje, jak wyobraża sobie myśli i uczucia danej rzeźby. Następnie odwracamy je i układamy obok siebie, tworząc duży prostokąt. Sklejamy taśmą klejącą i staramy się wyciąć kształt rzeźby, którą wybraliśmy. Teraz już możecie odwrócić kartki i podziwiać wewnętrzne życie rzeźby.

III. Zadanie Tropiciela Kultury: Mali dekonstruktorzy

 • Technika: Malarsko-rysunkowa
 • Potrzebujecie: Papier, farby, kredki, mazaki, opcjonalnie – sznurek i taśma klejąca
 • Działanie: Odwiedzacie dowolną willę na Górnej. Podpowiadamy Wam. Może to być willa Otto Haesslera przy ul. Siedleckiej 1 – tutaj możecie wejść prawie zawsze. Może to też być inna willa – na przykład przy ulicy: Kilińskiego 243 i 228, Skorupki 6/8 i 10/12, Wólczańskiej 243. Jeśli do którejś z nich nie można wejść, wyobraźcie sobie, że ściany otwierają się, zaczynają fruwać i stają się Waszymi kartkami. Na jednej stronie narysujcie detale, które widzicie na budynku – wieże, gzymsy, postaci. Na drugiej wymyślcie, jak mogą wyglądać wnętrza. Po powrocie do domu możecie powiesić Wasze prace na sznurku tak, by można było wejść do środka willi i zobaczyć jak ona wygląda.

Księży Młyn

I. Zadanie Tropiciela Kultury: Archi-faktury

 • Technika: Frotaż
 • Potrzebujecie: Ołówki lub kredki, papier biały lub kolorowy, ewentualnie węgiel rysunkowy
 • Działanie: Podczas spaceru szukajcie najróżniejszych faktur. To mogą być cegły, asfalt, drzewa, a nawet ozdobna kratka wentylacyjna na fasadzie Pałacu Karola Scheiblera, czyli Muzeum Kinematografii. Przykładajcie papier i odrysowujcie na nim fakturę mijanych obiektów. W domu możecie zrobić ze swoich prac kolażowy plakat Księżego Młyna.

II. Zadanie Tropiciela Kultury: Ucho Księżego Młyna

 • Technika: Słuchowisko
 • Potrzebujecie: Telefon z opcją nagrywania dźwięku lub dyktafonu
 • Działanie: Wybierzcie się na akustyczny spacer po okolicy. Spróbujcie zapisać swoją wędrówkę jako szereg dźwięków. Może biegaliście po szeleszczących liściach w parku? Albo wchodziliście po skrzypiących schodach? Przechodziliście obok głośnej ulicy? Czy śpiewały wtedy ptaki? Postarajcie się nagrać różne dźwięki z Waszej trasy, a potem odtworzyć je w domu i namalować trasę, którą szliście. Spacerując możecie też spróbować wydobywać dźwięki z tego co mijacie po drodze, stukając patykiem w mur, płot czy kamień.

III. Zadanie Tropiciela Kultury: Muzealni dekonstruktorzy

 • Technika: Malarsko-rysunkowa
 • Potrzebujecie: Papier, farby, kredki, mazaki, opcjonalnie – sznurek i taśma klejąca.
 • Działanie: Odwiedźcie dowolny pałac lub willę na Księżym Młynie. Może to być np. Muzeum Kinematografii, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Pałac Herbsta. Postarajcie się oglądać uważnie wnętrza i jak najwięcej zapamiętać. Po wyjściu na zewnątrz wyobraźcie sobie, że ściany budynku otwierają się, zaczynają fruwać i stają się Waszymi kartkami. Na jednej stronie narysujcie detale, które widzicie na budynku – wieże, gzymsy, postaci. Na drugiej stronie kartki narysujcie to, co się Wam najbardziej spodobało w środku budynku. Po powrocie do domu możecie powiesić Wasze prace na sznurku tak, by można było wejść do środka willi i zobaczyć, jak ona wygląda. Możecie oprowadzać innych po „swoim” fragmencie willi i opowiedzieć, czemu postanowiliście narysować akurat to.

Zobaczcie jak nam wyszło


Olechów

Zobaczcie jak nam wyszło

I. Zadanie Tropiciela Kultury: Foto-świat Krasnala

 • Technika: Fotografia
 • Potrzebujecie: Aparat fotograficzny (może być w telefonie) oraz ulubiona figurka, a jeśli macie więcej czasu – stwórzcie własną figurkę z plasteliny; dodatkowo przydadzą się elementy „scenografii” np. z kapsli, kamieni, szklanych kulek, patyków.
 • Działanie: A jakby tak spojrzeć na świat oczami krasnala? Zainscenizujcie scenkę z udziałem ulubionej figurki – niech kałuża zamieni się w ocean, krzaki w dżunglę, a sznurówka w dzikiego węża. Zróbcie zdjęcie trzymając aparat nisko, zaraz przy ziemi. Pobawcie się, tworząc mały-wielki świat Krasnala.

II. Zadanie Tropiciela Kultury: Malarska materia

 • Technika: Malarstwo
 • Potrzebujecie: Farby plakatowe lub akrylowe, papier, trochę wodę do rozrobienia farb, opcjonalnie - nitkę i nożyczki.
 • Działanie: Wyjdźcie na spacer. Poszukajcie wokół rzeczy, które można zanurzyć w farbie. Mogą to być patyki, trawy, piórka, kamyki, kapsle, a nawet... grzyby. Następnie to, co znaleźliście, wykorzystajcie jako Wasze nietypowe pędzle i pieczęcie. Maczając je w farbie, stwórzcie wyjątkowy obraz – krajobraz Olechowa, trasę Waszej wycieczki albo fantazję, na temat miejsca, w którym jesteście. Bawcie się i eksperymentujcie.

III. Zadanie Tropiciela Kultury: Olechów BeatBox

 • Technika: Beatbox
 • Potrzebujecie: Wasza buzia :)
 • Działanie: Obejrzyj nasz filmik na www.gorna.pl/tropiciele-kultury/ i zobacz, jakie melodie można stworzyć, bawiąc się takimi słowami jak „tytka” czy „krańcówka”. Pobawcie się głosami i stwórzcie własne interpretacje. Pobawcie się głoskami i stwórzcie własne interpretacje. Jest tyle innych łodzianizmów do zbeatboxowania: angielka, migawka, chynchy. Będzie z tego galanty beat!
 • Tytka – torebka papierowa.
 • Krańcówka – pętla tramwajowa, koniec trasy, na którym tramwaje zawracają.

Górna

Południowa część Łodzi to bardzo rozległy i zróżnicowany historycznie teren, w obręb którego wchodzi wiele przyłączonych do naszego miasta wsi. To tu powstawały olbrzymie fortuny fabrykanckie, przede wszystkim związane z przemysłem włókienniczym. To tu spotkamy kilkadziesiąt rzeźb plenerowych, a także bardzo wiele terenów zielonych, często połączonych z rzeczkami lub akwenami. Fabrykancka willa Otto Haesslera otoczona ogrodem, w której znajduje się dom kultury to dobre miejsce na artystyczne działania.

Księży Młyn

Najsławniejsze osiedle robotnicze Łodzi i jej wizytówka – na równi z Manufakturą czy EC1. Kolonia domów dla pracowników kompleksu Scheiblerowskiego stanowiła samowystarczalne miasteczko. Starsi mieszkańcy wspominają, że żyli tu ludzie, którzy nigdy nie wybrali się do Łodzi – wszystko, czego potrzebowali, znajdowali na miejscu. Obecnie Księży Młyn przechodzi gruntowne zmiany, które nadadzą mu bardziej artystycznego i kulturalnego charakteru.

Olechów

W świadomości większości łodzian to po prostu kolejne wielkie blokowisko. Zostały tu jednak ślady fascynującej, choć nieraz dramatycznej historii tego miejsca. O osiadłych tutaj ewangelikach przypomina maleńki cmentarz niedaleko szkoły podstawowej. Tu też znajduje się terminal kolejowy zbudowany w czasie II Wojny Światowej. Na obrzeżach osiedla znajduje się Park Źródła Olechówki, a w nim dużo miejsca na twórcze wybryki.