Galeria Sześciu Obrazów

wpis_strona

 

 

Galeria Sześciu Obrazów zaprasza 2 czerwca o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii „Dwie drogi” Tadeusza Papisa. Autor, z wykształcenia inżynier automatyk, w fotografii odnalazł język za pomocą którego wyraża swoje przemyślenia o charakterze egzystencjalno-filozoficznym. Wystawa będzie otwarta do 10 lipca 2017 r.

Tadeusz Papis:

Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, ukończyłem PŁ. „Od zawsze” interesowałem się literaturą, filozofią i teologią. O fotografii myślałem od wielu lat ale na serio wszystko zaczęło się od warsztatów przy Galerii Bałuckiej prowadzonych przez pana Marka Gajewskiego. Tam w kolejnych latach uczestniczyłem w trzech wystawach zbiorowych. Brałem też udział w dwóch otwartych wystawach zbiorowych (Autoportret i Czarno-białe w kwadracie) ŁTF w Łodzi. W comiesięcznych konkursach fotograficznych w łódzkim ŁTF dwukrotnie zdobyłem drugą nagrodę i jedno wyróżnienie. I jeszcze 3 miejsce w konkursie „Szeroki kadr”. Moje zainteresowanie fotografią wynikło z próby wyrażenia nowym dla mnie językiem pewnych treści o charakterze egzystencjalno-filozoficznym. Obraz najsilniej i całościowo (syntetycznie) działał w przeszłości i nadal działa na wyobraźnię współczesnego człowieka ukształtowanego w epoce postmodernistycznej. Może mieć siłę mistycznej wizji, iluminacji, jednak zalew medialnych obrazów niszczy naszą wrażliwość. Przecież wszyscy robią zdjęcia ale nikt nie chce ich oglądać, smutny paradoks. Więc co można zrobić? Moja propozycja jest próbą odpowiedzi. Myślę że jestem tu bliski realizmowi metafizycznemu. Skupiłem się na treści którą chcę przekazać, na warstwie „literackiej”, a forma jest każdorazowo podporządkowana kolejnej metaforze/wizji obrazowej.
„Dwie drogi” , wspólny początek, różne scenariusze i zakończenia. Ten wspólny początek to „raj utracony”, „złoty wiek”, to jest nasz wspólny punkt odniesienia. A potem mamy jakby dwa strumienie, jak mówi Objawienie św. Jana, idących ku zbawieniu i ku potępieniu, żyjących w harmonii lub destrukcji. Tak więc w kolejności: „Pierwsza droga” – Iluminacja, Modlitwa, Rozmowa, Śpiąca, Brama, Razem. „Druga droga” – Czekając na.., Pokusa, Upadek, Szał, Megapolis, Klony. Czy to się udało przekazać – myślę że odpowiedzi mogą być różne.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn